Цинкът е минерал с огромно значение и въздействие върху здравето на кожата. Затова се използва локално и за вътрешен прием при почти всякакви кожни проблеми. Как цинкът влияе на кожата и какви са ползите от него – сега ще поясним.
Какво точно прави цинкът за кожата?
Връзката между цинка и кожата се базира на няколко механизма на въздействие. Ето как действа цинкът за кожата
- осъществява защитна функция за кожата и я предпазва;
- ускорява зарастването на раните и лезиите върху кожата;
- изпълнява противовъзпалително действие и помага при кожни инфекции;
- има противобактериална и противогъбична активност;
- предпазва кожата от остаряване чрез антиоксидантното си действие;
- лекува кожата при дерматологични заболявания.
Поради изключителното влияние на цинка за кожата всеки недостиг на минерала се отразява много неблагоприятно и е предпоставка за кожни проблеми. Ако микроелементът не ви достига, може да имате прояви като тежко акне, излющване на кожата, сухота, бавно зарастване на рани, чести инфекции, кожни раздразнения, по-лесна поява на стрии, образуване на екземи.
Регенерация и възстановяване – спешна помощ от цинка за кожата
Възможността цинкът да ускори регенерацията на кожните клетки и възстановяването на кожната тъкан е безценна. Това действие на цинка за кожата се използва след хирургични операции, при изгаряния по кожата, при рани и лезии за по-бързо зарастване, изграждане на нова тъкан, предпазване от тежки белези и намаляване на травматичните последствия за кожата. За да се случи това, микроелементът участва в множество кожни процеси – възстановява клетъчната мембрана, стимулира деленето на клетките, насърчава пролиферацията (увеличава броя на кожните клетки), увеличава миграцията на кератиноцитите (основните клетки на епидермиса) при зарастването на рани. Друго, което прави цинкът за кожата в процеса на регенерация, е да стимулира образуването на колаген и да ускори повторната епителизация на раните (финалния етап от зарастването на рани, при който се образува нов епителен слой).
Способността на цинка да стимулира производството на колаген и да повишава еластичността на кожата е важна за предпазването от появата на стрии. Това е неприятен кожен дефект, който се получава при деформация и разтягане на кожата. Тези кожни набраздявания най-често се появяват при бременност, покачване на килограми, в процеса на израстване и др.
Подкрепа от цинка за кожа с акне и възпаления
При акне и кожни възпаления цинкът – особено ако едновременно е приеман през устата и прилаган локално, върши истински чудеса. Затова той е в състава на много средства за намазване и третиране на кожата – кремове, гелове, сапуни за измиване, унгвенти и др.
За борбата с акнето цинкът играе много важна роля поради способността му да регулира секрецията на себума. Това е секрет, произвеждан от мастните жлези и при дисбаланс на количеството му е отговорен за омазняването или изсушаването на кожата, както и за запушването на порите и съответно – до образуването на пъпки и комедони. Освен това поради антибактериалните си свойства цинкът намалява растежа на бактерията Propionibacterium acnes, която се свързва с появата на акне. В комбинация с противовъзпалителното действие, което оказва, цинкът за кожата с акне може бъде истинска панацея. Цинкът ограничава зачервяванията, отока, дразненето и помага за по-бързото възстановяване на здрава кожа без акне. Допълнително предпазва от появата на белези и подпомага по-ефективното зарастване на рани от разчесване или от възпаления.
Защо е от помощ цинкът за кожата при екземи и дерматити?
От една страна, цикът за кожата при тези заболявания е толкова важен, защото регулира отговора на имунната система и по този начин подпомага за намаляване на симптомите и за лечение на самата болест – особено когато тя е свързана с автоимунни процеси. Той ограничава разрастването на обрива, редуцира зачервяването и намалява сърбежа и дразненето. От друга страна, цинкът подпомага кожата по-бързо да възвърне здравия си вид и състояние в процеса на възстановяване.
Недостигът на цинк може да влоши симптомите на заболявания като псориазис, дерматит, розацея и екзема, тъй като липсата на минерала причинява повече сухота и възпаления на кожата. Тежкият недостиг на цинк пък може да провокира заболяването ентеропатичен акродерматит, което се проявява с големи обриви, червени петна, мехури и рани най-вече по крайниците и около устата. Тази болест се дължи основно на наследствена невъзможност за усвояване на цинка или е придобита – например поради употреба на алкохол.
Защита за кожата чрез цинк – от какво я предпазва
Цинкът е най-ефективното защитно средство за кожата, като я предпазва от увреждания поради въздействието на околната среда – слънчевата радиация, студения, топлия и сух въздух, ниските или твърде високите температури. Много от слънцезащитните средства включват в състава си цинк именно заради защитните му свойства. Цинкът за кожата е и мощен антиоксидант, който ограничава влиянието на свободните радикали и оксидативния стрес. Така я пази от увреждания и стареене. Поради това той се използва в производството на антиейдж кремове и мазила, което е особено важно за по-възрастната кожа. Така забавя стареенето на кожата и я поддържа по-дълго време свежа, хидратирана и еластична. Предпазва я от образуването на бръчки и от появата на неприятните старчески петна.