Цинкът е един единствен микронутриент, но има безброй значения за здравето на човека. И особено за имунитета и работата на имунната система. Представяте ли си, че цинкът може да усили имунитета така, че да стопира вирус и да ни предпази от опасна инфекция? Да, това е една от основните му способности, която е безценна в зимния сезон и при отслабен имунитет.
Цинкът и имунната система – какво е това, което ги свързва?
Работата на имунната система е изключително зависима от стойностите на цинка в организма. Имунитетът може да е силно отслабен, когато нивата са ниски. Защо е така?
Цинкът регулира както вродения имунитет,така и придобития. С първия се раждаме и имаме вродената способност да се защитаваме. А вторият вид имунитет се изгражда при сблъсъка ни с околния свят, вирусите и бактериите. Ще имаме толкова по-силна имунна защита във всички случаи, колкото по-благоприятни са стойностите на цинк в тялото ни.
Цинкът оказва влияние и върху важния за имунната система процес на производство на имунни клетки. Той е нужен за синтеза на неутрофили, макрофаги и Т-клетки, които са основни агенти в борбата срещу патогените. Всички тези клетки имат ключово отношение към имунния отговор и неговата адекватност. И не само това – цинкът е от значение за регулирането на възпалението. Това е друга имунна реакция, която понякога е много агресивна и може да увреди тъканите. Микроелеменът контролира възпалителния процес, като го ограничава и го контролира.
При заплаха от вируси или бактерии не се колебайте да ползвате цинка като средство за противодействие. Той има антимикробна и противовирусна активност. Способен е да намали растежа и репликацията на вируси и бактерии, като така ще ви предпази от боледуване и от тежко протичане на болестта.
От какви инфекции предпазва цинкът?
Цинкът е ефективен при всички видове инфекции, като в някои случи върши изключителна работа. Например при риновирусите – това са тези вируси, които причиняват боледуване, известно като настинка. Цинкът възпрепятства размножаването на вируса, но и предпазва от влошаване на инфекцията. Металът подпомага Т-клетките и макрофагите да неутрализират патогена и значително намаляват неговата интензивност.
Добре известни са и антибактериалните свойства на цинка. Той не само подпомага цялостно организма да противодейства на бактериите след заразяване, но и го предпазва от навлизането им. Това става, като подобрява бариерните функции на кожата и лигавиците, през които проникват бактериалните инфекции.
Отлично действие има цинкът при боледуване от чревни инфекции в детска възраст. Микроелементът помага за намаляване честотата на епизодите на диария и ускорява възстановяването. Така по-рядко се стига до опасното обезводняване по време на чревна инфекция при най-малките пациенти.
Има и една много интересна зависимост, установена между цинка и инфекциите. Хората с недостиг на цинк имат по-голяма чувствителност към хронични инфекции и при тях лечението е по-трудно, ако ги сравним с останалите хора, при които няма недостиг на елемента.
Какво ни застрашава, ако нямаме достатъчно цинк?
Липсата на достатъчно цинк в организма провокира много по-често боледуване от инфекции и хронифициране на възпалението. Това се дължи на отслабване на имунитета поради недостига на цинк. Стига се до намален брой и ограничена активност на Т-клетките и В-клетките на имунната система, поради което тя не успява да противодейства на бактерии, вируси и гъбички. Повишава се рискът от развитието на пневмония, стомашно-чревни инфекции, грип, кожни инфекции и други тежки инфекциозни заболявания. Спадът в имунитета повишава риска от усложнения, от по-дълго и продължително боледуване, а също – забавя процеса на възстановяване след инфекцията.
Ниските нива на цинк причиняват неадекватен възпалителен отговор при инфекция, което може да доведе до свръхреакция и да влоши други вече съществуващи заболявания. Освен това е по-голяма опасността от развитието на алергия и автоимунни процеси.
Всички инфекции може да проникнат много по-лесно в организма, когато имаме ниски нива на цинк, тъй като се нарушават естествените бариери, които ни предпазват от патогени. Кожата и лигавиците стават по-уязвими, лесно се разраняват и повърхностите им трудно се възстановяват. Това важи също и за чревната лигавица, през която проникват много повече патогени.
За да се възстанови нормалната работа на имунитета и да се повиши способността на организма за борба с инфекциите, е нужно да се набавят необходимите количества цинк и да се възстанови балансът.
Повече цинк срещу инфекции – как да си го набавим?
Основният начин за набавяне на повече цинк срещу инфекции е чрез храненето. Това не винаги е достатъчно – особено при явен дефицит или в периоди на по-често боледуване от инфекции. Тогава най-добрият метод е микроелементът да се приема допълнително под формата на хранителни добавки или лекарствени средства.
Дозировката зависи от възрастта, здравето и нуждите на всеки отделен пациенти, поради което е добре да се консултирате предварително със специалист. Ако нямате тази възможност, може да се придържате към следните препоръки:
- За лечение на дефицит при възрастни са нужни от 20 до 40 mg дневно. Това е безопасно количество, което може да се приема продължително време, без да навреди;
- В периоди на засилено боледуване или в началото на инфекцията може да се вземат и по-големи дози в продължение на седмица – 40-100 mg за възрастни хора (или по преценка на специалист);
- При деца е необходимо да се следват препоръките в упътването и да се направи предварителна консултация, за да се постигне едновременно набавяне на нужното количество цинк, без да се стига до токсичност.