Сред сетивата зрението е най-използваното и най-важното за оцеляването на човека, защото дава най-пълна информация за околната среда. Влошаването или загубата на зрението могат драстично да променят ежедневието и да доведат до ограничения в автономността. Затова грижите за доброто зрение трябва да започнат още от най-ранна възраст и да продължат през целия живот.
Способността ни да виждаме света около нас с помощта на очите се нарича зрение. По същество зрението се базира на улавяне на светлинните лъчи от околната среда и предаване на сигналите до мозъка чрез компонентите на зрителната система. Зрението при човека позволява различаването на светлина и тъмнина, цветове, разстояние, движение на обектите. Информацията се улавя от окото, което е сложен орган и съвършена оптична система за приемане, пречупване и препредаване на светлинните лъчи. Те преминават през зеницата на окото, роговицата, предната му камера и лещата, а в последствие се предвижват до ретината, прекосявайки стъкловидното тяло. Постъпилите сигнали се препредават чрез зрителния нерв на мозъка, където се декодират. Този сложен процес осигурява нашето виждане.
При някои хора зрението е влошено или липсва още от раждането. В други случаи може да се запази достатъчно добро дълги години и да се стигне до намалено зрение едва в напреднала възраст. Като цяло състоянието на зрението при различните хора също е доста различно и строго индивидуално. Обусловено е както от генетичните фактори, така и от начина на живот и средата на обитание. То може да се влошава или подобрява в различните периоди от живота, като в някои ситуации влошеното зрение е обратимо, а пир други – се стига до пълна и постоянна загуба на зрението.
Най-важните фактори, от които зависи доброто зрение, са следните:
Някои от тези фактори могат да бъдат повлияни значително, като промяната е възможно да се справи с влошеното зрение или да отложи във времето дегенеративните промени. Най-лесно осъществимата грижа за очите, освен предпазването им от вредни влияния, е промяната в храненето.
Измежду внасяните с храната вещества изключително важна роля има цинкът за очите и за доброто зрение. Неслучайно при зрителни проблеми от различно естество се набляга на увеличения прием на хранителни продукти и добавки с цинк за здрави очи. Как точно влияе цинкът при влошено зрение?
От една страна, цинкът подпомага усвояването на постъпващите в организма витамини от групата В и витамин А, които също имат голямо значение за доброто зрение. От друга страна, той стимулира синтеза на пигмента меланин, който защитава очите от вредното въздействие на ултравиолетовите лъчи. Минералът е важен за протеиновата структура на очите, за правилното предаване на сигналите до централния мозък и за доброто здраве и метаболизъм на макулата – т.нар. жълто петно или централната част от ретината, отговаряща за централното виждане.
Една от най-важните ползи на цинка за очите е антиоксидантната му функция и способността да се справя успешно със свободните радикали. Оксидативният стрес и свободните радикали са сред най-увреждащите зрението, свързват се с процесите на остаряване и с появата на дегенеративни заболявания.
Доказано е, че при дефицит на цинк силно се влошава нощното виждане и се развива т.нар. кокоша слепота. Влошеното зрение в тъмните часове на деня се повлиява много успешно от връщане на цинка в референтни стойности. Това се дължи на факта, че цинкът влиза в състава на ензимите, които регулират зрението в тъмното и помагат за по-бързата адаптация на окото към ярка светлина. Положителни са резултатите и при прием на повече цинк при замъглено зрение с различен произход. То се характеризира със загуба на яснота на наблюдаваните обекти и често съпътства множество от очните проблеми. Способността на цинка да изостря зрението намалява честотата на поява на замъглено зрение.
Честа практика е да се обръща внимание на недостига на цинк при влошено зрение, съпътстващо определени заболявания. Обикновено допълнителният прием на минерала под формата на добавка в комбинация с други вещества (витамин А и от групата В, селен, лутеин) води до сериозно подобрение. Нужно е и повишено количество на хранителни продукти, съдържащи метала. Такива са месата – най-вече червеното и тъмното птиче месо, бобовите храни, морските дарове – стриди, раци, риба, какаото на прах, черният шоколад, яйцата, млечните продукти – твърди сирена, кисело мляко.
Много често съпътстващо лечение с цинк за добро зрение се прилага при: