Известна е ролята на цинка в борбата с различните възпаления – той подкрепя имунната система да се спреви с проблема и по-бързо да възстанови баланса и здравето в организма. Но този уникален минерал не се използва само при остри възпалителни процеси като грип, бактериална инфекция, настинка – той е мощно средство за подпомагане лечението на хроничните възпалителни състояния. При това може драстично да ускори оздравяването и да предпази от усложнения.
Какво са хроничните възпалителни състояния?
Всяко възпаление, което продължава повече от приблизително 6 седмици (месец и половина), без да се е излекувало напълно, се смята за хронично. Хроничните възпалителни състояния се различават именно по своята продължителност и начин на протичане от острите възпаления, които се развиват бързо и бурно, но обичайно са краткотрайни.
Едно хронично възпалително състояние може да съществува месеци и дори години, създавайки допълнителни проблеми и усещане за влошено здраве. Хроничните възпаления обичайно са по-леки като интензивност за разлика от острите и могат дори да останат скрити поради твърде неспецифичните и неясни оплаквания. В някои случаи може и да са по-агресивни – например при автоимунните заболявания, когато имунната система атакува собствени тъкани на тялото. Примери за хронични възпалителни състояния са ревматоидният артрит, астмата, псориазисът, улцерозният колит, диабет тип 2, метаболитен синдром, както и много други. Списъкът наистина е голям.
Причините за хроничните възпалителни състояния са многообразни – поради невъзможност да се елиминира причината за възпалението, заради неподходящо хранене, поради високи нива на стрес, употреба на алкохол, тютюнопушене и т.н. Най-големият проблем при хроничните възпаления е тяхното трудно лечение. Точно тук идва важната роля на цинка, който е незаменим за подпомагане лечението на всякакви възпаления.
Ниските нива на цинк в организма и влиянието им при хронични възпаления
Установено е, че ниските нива на цинк в организма предразполагат към остри и хронични възпалителни състояния. Така е, защото дефицитът на цинк води до имунни дисфункции, които причиняват по-лош имунен отговор. При по-малко цинк клетките, които контролират възпалението, се активизират и насърчават възпалителните реакции, като резултатът е по-тежко или по-продължително възпаление.
Ниски стойности на цинк поради влошена абсорбция се наблюдават много често при възрастните хора, които обичайно страдат от едно или няколко хронични възпалителни състояния. Смята се, че повишената заболеваемост от хронични болести при тях е свързана с недостатъчните нива на минерала. Тази зависимост е разгледана в изследване на учените от Колежа по обществено здраве и хуманитарни науки към университета Орегон. Изследователите категорично установили, че ниските нива на цинк причиняват неправилно активиране на имунните клетки и дисрегулация на цитокин IL-6 – протеин, който засяга възпалението на клетката.
Освен това недостатъчните нива на цинк се свързват с повишен оксидативен стрес, който е смятан за един от основните причинители на хронични възпалителни състояния във всички възрасти, но най-вече при възрастните хора.
Помага ли увеличеният прием на цинк при хронични заболявания?
Категорично е доказано, че получаването на повече цинк може да е много ефективно допълнение към основното лечение на хронични възпалителни състояния или дори да е водещо в някои ситуации. Повишеният прием на минерала води основно до следните положителни ефекти при хронични възпаления:
- Намалява оксидативния стрес, който е сред основните причинители на хронични възпаления. Цинкът помага като неутрализира свободните радикали и намалява клетъчното увреждане;
- Нормализира производството на про-възпалителни цитокини, като така намалява възпалителния отговор;
- Активизира производството на противовъзпалителни цитокини и потиска хроничното възпаление на клетъчно ниво;
- Благодарение на участието си в деленето и възстановяването на клетките, цинкът подпомага регенерирането на увредените тъкани, засегнати от хроничното възпаление;
- При автоимунни процеси цинкът потиска прекалено активните Т-клетки и макрофагите, които атакуват собствените тъкани. Така намалява увреждането на тъканите и понижава възпалението.
Хронични възпалителни състояния, при които цинкът помага
Много са хроничните възпалителни състояния, при които цинкът помага. Минералът се използва успешно за лечение на възпалението при хроничен хепатит С, туберкулоза, хронична диария, хронични инфекции на дихателните пътища, ревматоиден артрит, астма, болест на Крон, цьолиакия, улцерозен колит и други хронични заболявания на храносмилателния тракт, диабет, сърдечно-съдови заболявания (особено при атеросклероза) и др. Установено е, че цинкът е едно от най-ефективните средства за намаляване честотата на инфекциите и болковите кризи при пациенти със сърповидно-клетъчна анемия. Микронутриентът е и незаменимо средство за контрол и предпазване от усложнения при свързаната с възрастта дегенерация на макулата. Допълнителният прием на цинк е предотвратил слепота при 25% от възрастните хора със сух тип дегенерация на макулата, която представлява дегенеративно заболяване със сериозна възпалителна компонента. Също така микроелементът има положителен ефект върху намаляване на възпалителното състояние при пациенти със затлъстяване и метаболитен синдром.
Какво количество цинк се препоръчва при хронични възпалителни състояния?
Препоръчителната дневна доза цинк за възрастни е между 8 и 11 mg при здрави хора. При дефицит, недохранване, проблеми с усвояването и при хронични възпалителни състояния дозата се увеличава, като се взимат предвид и индивидуалните особености. В такъв случай може да се прибегне до дневен прием от 40 mg цинк за продължителен период, като отново е нужно да се направи консултация със специалист и да се проследява състоянието.
Не само количеството на приемания цинк е важно, но и формата. Особено подходящи са видове цинк с висока бионаличност. Такива са цинков оротат, цинков бисглицинат, цинков пиколинат, цинков глюконат, цивков цитрат.