цинкКак цинкът влияе на репродуктивното здраве при мъже и жени

Ролята на цинка върху репродуктивното здраве е добре установена и засяга едновременно и женската, и мъжката плодовитост. Микронутриентът участва във всеки етап от човешката репродукция – от процеса по производство на сперматозоиди до раждането. Ключов е за регулирането на хормоните, антиоксидантната защита, възстановяването на клетките, клетъчното делене, синтеза на ДНК, имунната функция и още процеси, свързани с репродуктивното здраве. Тази статия разглежда как влияят нивата на цинк върху фертилността при мъжете и жените, като предоставя ценна информация, която ще ви е особено полезна, ако планирате бременност, вече очаквате дете или имате репродуктивни проблеми.

Дефицитът на цинк и влиянието му върху репродуктивността

Ниските нива на цинк са сериозен проблем при планирането и протичането на бременност. Цинковият дефицит се свързва с безплодие, усложнения при бременност и затруднение при реализирането на процедурите по оплождане ин витро. При недостатъчни нива на цинк в организма на мъжете се наблюдават патологии в качеството и количеството на сперматозоидите. Възможно е намаляване на обема и теглото на тестисите, свиване на семенните тубули, ниски нива на тестостерон и други патологии. Страда и либидото, което също има отношение към зачеването. При недостатъчно цинк жените също са с намалена фертилност, като при тях може да има аномалии в овулацията, хормоналния баланс и менструалния цикъл. Наблюдават се по-малки яйцеклетки в началото на развитието, нарушена способност за делене на яйцеклетката и неблагоприятен дълготраен ефект върху ранното ембрионално развитие. Шансовете за износване на здраво бебе и нормално раждане без усложнения също са намалени.

Как цинкът влияе на репродуктивното здраве при мъже и жени 1
Как дефицитът на цинкът влияе на репродуктивното здраве при мъже и жени

Поради огромната свързаност на нивата на цинк със зачеването и успешното протичане на бременността е задължително да се тестват стойностите на минерала при репродуктивни проблеми. Това е много важно да се направи и при планиране и осъществяване на процедура по оплождане ин витро, тъй като изходът от нея може да е неблагоприятен, ако е налице цинков дефицит.

Обобщено казано, липсата на цинк може да бъде причина за проблемно зачеване, а също – да предизвика неблагоприятни резултати при бременност.

Цинк и репродуктивно здраве при мъжа

Множество изследвания са доказали колко голямо е значението на цинка за мъжката плодовитост. При мъжете минералът оказва влияние, като:

  • Помага за развитието на половите жлези и нормалния растеж;
  • Действа като ключов фактор за правилното функциониране на простатната жлеза;
  • Подобрява производството на сперматозоиди. Микроелементът стимулира синтеза на достатъчно количество качествени сперматозоиди с добра подвижност и способност за оплождане на яйцеклетката.
  • Стимулира синтеза на хормона тестостерон и подкрепя либидото;
  • Предпазва сперматозоидите от вредното влияние на свободните радикали. Той ги защитава от увреждане поради въздействието на токсини, тежки метали, алкохол и цигари, стрес;
  • Изпълнява противовъзпалителна и антибактериална функция, като така предпазва половата и отделителната система на мъжа.
Как цинкът влияе на репродуктивното здраве при мъже и жени 2
Как цинкът влияе на репродуктивното здраве при мъжа

Цинк и репродуктивно здраве при жената

Когато говорим за цинк и репродуктивно здраве при жената, трябва да споменем, че той е от значение за успешното протичане на повече процеси, свързани с репродукцията, отколкото при мъжа, тъй като има ключова роля и по време на цялата бременност и раждането.

Цинкът оказва влияние върху фертилността при жените, като:

  • Влияе върху овулацията и качеството на яйцеклетката. Той има ключова роля за развитието на фоликулите и за узряването на висококачествени яйцеклетки;
  • Регулира хормоналния баланс. Особено важен е за поддържане нивата на хормона естроген, лутеинизиращия хормон (LH) и фоликулостимулиращия хормон (FSH), от които зависят до голяма степен фертилните функции при жените;
  • Поддържа здравето на матката. От нивата на цинк зависи структурната и функционалната цялост на маточната лигавица. Това е от значение за правилното протичане на процеса имплантиране и съответно за успешното зачеване;
  • Осигурява правилно развитие на ембриона по време на бременност и намалява риска от вродени аномалии;
  • Предпазва майката от усложнения при бременността – особено от гестационен диабет, спонтанен аборт и прееклампсия;
  • Гарантира успешното протичане на бременност след ин-витро оплождане – за целта стойностите на цинк в организма на жената трябва да са нормални поне 3-4 месеца преди извършването на процедурата.
Как цинкът влияе на репродуктивното здраве при мъже и жени 3
Как цинкът влияе на репродуктивното здраве при жените

Допълнителен прием на цинк за подобряване на репродуктивното здраве

Обичайно набавяме цинка от храната, като тя трябва да е пълноценна и да съдържа достатъчно естествени източници на минерала. Двойки, които планират бременност, трябва да увеличат храните с високо съдържание на цинк с цел подобряване на репродуктивното здраве. Препоръчва се да консумират повече семена и ядки (кашу, тиквено семе, сусам), морски дарове, нахут, леща, боб, яйца, млечни продукти и червено месо в умерени количества. При проблеми с храносмилателната система и доказан дефицит, при безплодие, лошо качество на яйцеклетката, нисък брой на сперматозоиди в семенната течност или след неуспешна предишна бременност се препоръчва допълнителен прием на цинк за повишаване на фертилността. Едновременно  и жената, и мъжът трябва да приемат лекарство или добавка с цинк след консултация с лекар за подходящата дозировка.

Изчислено е, че идеалното количество цинк на ден за здрави мъже е 11 mg, а за жени – 8 mg. Но При репродуктивни проблеми тези дози трябва да бъдат завишени. Според някои препоръки ефективен и безопасен прием при намалена фертилност при мъже и жени може да бъде до 30 mg цинк дневно. Периодът на прием е от около един до няколко месеца. Максимално дозата може да бъде повишена до 40 mg, като се следи да не се предозира и да се получи пренасищане, което може да бъде опасно за организма.