Тялото ни не е способно само да синтезира цинк. Ценният минерал постъпва в организма ни отвън – предимно чрез храната. В някои случаи няма как нужното количество да се набави чрез хранене. Тогава рискът от цинков дефицит е много голям и не бива да се допуска, защото редица процеси и системи в тялото ни зависят от оптималните нива на микроелемента. Допълнителният прием на цинк е най-доброто решение. Нека видим кога се налага прием на цинк и защо.
Защо не трябва да оставаме без прием на цинк?
Приемът на цинк чрез храната или чрез препарат с цинк е задължителен за здравето на редица органи и системи. Микроелементът е важен за имунната система, за процесите на израстване, съзряване и формиране на половите белези, за работата на нервната система, за метаболизма. Цинкът има много голямо значение за състоянието на кожата, косата и ноктите – ако имаме недостатъчен прием на цинк, косата изтънява и се появява косопад, ноктите стават тънки и чупливи, а по кожата може да се появят разранявания, обриви, стрии и други увреждания. Обонянието също отслабва, когато приемът на цинк чрез храната не е достатъчен. Цинковият дефицит дори може да провокира някои заболявания или да ги влоши. За съжаление недостатъчният прием на цинк чрез хранене е все по-често срещано състояние поради редица причини. Тогава задължително се налага допълнителен прием на цинк за определен период от време.
Кога допълнителният прием на цинк е наложителен?
В някои периоди от живота или при определени състояния се налага допълнителен прием на цинк. Може да помислите за това, ако попадате в изброените групи от хора.
От допълнителен прием на цинк се нуждаят:
- Децата и юношите. В периодите на бърз растеж тялото има повишена необходимост от цинк. Той се използва от организма за достигането на нормален ръст и тегло, за натрупването на мускулна маса, за изграждането на костите и за половото съзряване. Допълнителният прием на цинк е важен за подкрепа на всички тези бурно протичащи процеси.
- Бременните и кърмещите майки. Те имат повишени нужди от цинк, затова при тях се налага допълнителен прием. Както при бременността, така и при кърменето майката осигурява цинк и за нея, и за детето. При бременност допълнителният прием на цинк е нужен, за да се осигури правилния растеж на всички органи, тъкани, системи при плода. Ако има дефицит на минерала, бебето може да се роди с нисък ръст и тегло. Освен това допълнителният прием на цинк намалява риска от спонтанен аборт.
- Хората, които живеят и работят при повишени нива на стрес. При хроничен стрес цинкът се изчерпва по-бързо и това е една от причините за необходимост от допълнителен прием на цинк. Другата основна причина – повишеният прием на цинк увеличава способностите на организма да се справя със стреса.
- Изложени на токсично въздействие хора. Всички видове интоксикация – с химически вещества, тежки метали, лекарствена интоксикация, при излагане на радиация и т.н. Също при живот в замърсена околна среда. Цинкът се бори със свободните радикали и им противодейства. Така пази нашите клетки от увреждане и забавя процесите на стареене.
- Често боледуващи хора и всички, които имат понижен имунитет. Прием на цинк в по-големи количества е нужен за стабилизиране на имунитета. Някои хора по принцип имат по-крехка имунна система, а други може да имат отслабен имунитет за определен период от време. Приемът на цинк стабилизира имунитета и подобрява реакциите му спрямо патогени, вируси, бактерии, заплахи за организма.
- Двойки, които правят опити за зачеване на бебе, особено ако има проблеми със забременяването. Допълнителният прием на цинк подобрява способностите за оплождане на яйцеклетката и увеличава количеството и качеството на сперматозоидите при мъжа. Също е средство за борба с половата немощ.
- Здрави хора за профилактика по време на грипни епидемии или увеличен брой на респираторните заболявания. Прием на цинк в съчетание с витамини е най-добрата профилактика в такива периоди. Също така е добре приемът на цинк да започне още преди началото на грипния период, но може да се стартира и по всяко време от годината. Допълнителният прием на цинк активира имунната защита, предпазва от заразяване, помага да се справим по-бързо с вируси и бактерии и ни пази от евентуални усложнения.
- Боледуващи от вирус, бактериална инфекция или гъбична инфекция хора. Ако вече сте болни, започнете възможно най-скоро повишен прием на цинк. Най-добре при първите симптоми, но може и след това. Ще оздравеете по-бързо и ще се предпазите от вторични инфекции.
- Хора на вегетариански режим, вегани и придържащи се към суровоядство хора. Ако попадате в тази група, не отлагайте допълнителния прием на цинк. Най-лесно усвоимият цинк се съдържа в животински продукти. Затова трудно ще си набавите нужните нива, ако спазвате тези режими на хранене.
- При хора на парентерално хранене – хранене извън храносмилателната система – венозно хранене.
Заболявания, при които има нужда от допълнителен прием на цинк
Освен в горните случаи, допълнителен прием на цинк е силно препоръчителен, ако страдате от някое от изброените заболявания или болестни състояния:
- Диабет тип 1 и тип 2. Допълнителният прием на цинк при двете форми на диабет е задължителен за лечение и профилактика на усложнения. Цинкът подобрява метаболизма на въглехидратите – от тук сваля и нивата на кръвната захар. Също помага да профилактика на диабетно стъпало, кожни инфекции и раздразнения (много често съпътстващи основната болест), поддържа здравето на очите, което е застрашено при диабетици.
- Макулна дегенерация. Това е дегенеративна болест, увреждаща централното зрение. Приемът на цинк е най-добрият начин за забавяне развитието на заболяването, тъй като е силен оксидант и противодейства на оксидативния стрес.
- Други дегенеративни заболявания. Пак заради ролята си не антиоксидант приемът на цинк при тези болести забавя дегенеративните процеси.
- Алергии, астма. Цинкът не само стимулира имунната система, но и нормализира реакцията й. При алергии и астма има прекалено силно имунна реакция. Затова допълнителният прием на цинк намалява алергичните прояви, ограничава възпалението, има благотворен ефект при отоци на кожата и лигавиците.
- Метаболитен синдром, инсулинова резистентност. И при двете състояния има проблеми с преработката на въглехидратите, постъпващи в тялото чрез храната. Установено е още, че клетките на тялото реагират слабо и неадекватно на хормона инсулин, който пренася енергията от храната. Затова настъпва повишаване на кръвната захар, натрупване на мазнини и редица метаболитни проблеми. Приемът на цинк повлиява положително метаболитния синдром и инсулиновата резистентност.
- Акне. Прием на цинк се препоръчва както при характерното за юношеската възраст акне, така и за акне в по-късна възраст – предизвикано от хормонални проблеми. Цинкът регулира хормоналния баланс, лекува възпаленията, справя се с инфекцията, възстановява бързо здравето на кожата.
- Тревожност, депресия. Допълнителен прием на цинк се препоръчва при тревожни състояния и депресивни мисли, но и при други нервно-емоционални проблеми. Той стабилизира работата на нервната система и влияе положително върху психичните функции.
- Проблеми с щитовидната жлеза. Минералът подпомага работата на щитовидната жлеза и нормализира нивата на синтезираните хормони. Също повишен прием на цинк се препоръчва при автоимунното заболяване Хашимото.
- Автоимунни заболявания. Не само при вече споменатото заболяване синдром на Хашимото, но и при други автоимунни заболявания (множествена склероза, псориазис, ревматоиден артрит, лупус и т.н) приемът на цинк има лечебно действие. Микроелементът помага на имунната система да разпознава правилно собствените клетки от чуждите и така ограничава автоимунните процеси.
- Алкохолизъм. При алкохолици намалява усвояването на минерала от храната, затова се налага допълнителен прием на цинк.
Разстройства на храносмилателната система. При различните проблеми или хронични заболявания на храносмилателната система също е налице по-трудно и намалено усвояване на цинк. Тук трябва да споменем и наличието на генетични заболявания, свързани с усвояването на цинк.
Как да проверите лабораторно дали имате нужда от допълнителен прием на цинк?
Ако се съмнявате, че имате нужда от допълнително цинк или искате да проверите приемът на цинк при вас дали е достатъчен, може да си направите изследване на нивата на минерала. Личният лекар ще ви насочи към най-подходящия метод на тестване за вас. Съществуват достатъчно лаборатории, които провеждат изследвания за нивата на цинк. Резултатите трябва да се съобразят с референтните стойности конкретно за вашата възрастова група, за вашия пол, както и ако сте жена – дали сте бременна или кърмите. Имайте предвид, че не е достатъчно резултатите ви просто да с в норма. Ако са близо до долната граница, със сигурност имате нужда от допълнителен прием на цинк.
Колко време трябва да продължи приемът на цинк?
Това е строго индивидуално. При хората с проблемно усвояване на цинк приемът трябва да е по-продължителен. По време на вирусно заболяване или инфекция – нека приемът на цинк не спира до пълно оздравяване. Ако имате сериозен дефицит, ще се нуждаете от месец или два, за да получите конкретни резултати. В такива случаи приемът на цинк също е по-дълг. Най-добре е да се консултирате с лекуващия ви лекар или ако нямате такава възможност, периодично да провеждате изследвания за нивата на цинк при вас.