Дефицитът на цинк може да нанесе сериозни вреди на организма. Особено страда имунитетът, репродуктивните способности, красотата, метаболизмът, зрението, нервните функции. Колкото по-рано разберем, че имаме недостиг на цинк, толкова по-бързо може да коригираме тази липса.
Но първо да видим кой страда от дефицит на цинк.
Кой е застрашен от недостиг на цинк?
При някои хора по-лесно се стига до дефицит на цинк, което се дължи на някои обстоятелства. Ето кой по-често има недостатъчно цинк в организма:
- Бременните и кърмещите жени. Разбираемо е защо те страдат от дефицит на цинк – нуждите от минерала са двойни, тъй като майката трябва да осигури необходимото количество и за плода/бебето, и за себе си.
- Вегетарианци и вегани. Растителните източници не предоставят лесно усвоим цинк. В тази рискова група попадат и суровоядците. Те със сигурност ще се нуждаят от допълнителен прием на цинк.
- Хора с изгаряния, сериозни рани по кожата, в следоперативен период, при възстановяване. Те имат нужда от повече цинк, тъй като той им е необходим за регенерацията на кожата и на клетките като цяло.
- При употребата на някои лекарства – контрацептиви, хормонални препарати, калциеви добавки. Те може да намалят усвояването на цинка от храната.
- Спортисти. При тях има повишен разход на цинк и загуба поради активната физическа дейност и обилното потене при тренировка.
- Деца и юноши. Те са застрашени от недостиг на цинк в периодите на бързо израстване и развитие.
- Диабетици. При недостатъчно цинк в организма на диабетно болните хора има проблеми с метаболизма на глюкозата и производството на инсулин.
- При злоупотреба с алкохол, кафе, чай. Тези напитки пречат на усвояването на минерала, загубите също са по-големи и рискът от дефицит на цинк нараства.
- След често боледуване. Имунитетът има нужда от повече цинк, за да се справя с вируси и инфекции.
За какви симптоми на цинков дефицит да следим?
Не е нужно да принадлежите към изброените рискови групи, за да имате недостиг на цинк. Възможно е да имате по-големи индивидуални потребности от минерала или пък повишен разход на цинк по други причини. Тялото ви само ще ви подскаже, ако имате недостатъчно цинк в организма. Наблюдавайте го дали не проявява следните симптоми на цинков дефицит:
- Трудно зарастване на рани и лезии
- Кожни проблеми, обриви, акне, инфекции
- Бели петна и деформации по ноктите, чупещи се нокти
- Косопад, забавен растеж на косата. Късаща се, изтощена коса
- Често боледуване, спад в имунитета. Трудно оздравяване и тежко боледуване при изкарване дори на обикновени настинки и леки вируси
- Чести възпалителни процеси в организма
- Алергии, алергични обриви или реакции
- Намален вкус и способност за усещане на миризми
- Депресивност, раздразнителност, промени в настроението
- Влошено зрение – особено способността да се виждат обектите в сумрак и в тъмната част от денонощието. Т.нар. кокоша слепота
- Слаба концентрация, трудно запаметяване, трудно възпроизвеждане на информация
- Намалено либидо и при двата пола
- Липса на енергия
Обърнете внимание дали при вас не се проявяват повече от един симптоми на цинков дефицит. Ако това е така, вероятно ще имате нужда от увеличен прием на цинк.
Болести, които се появяват поради недостиг на цинк
Понякога, поради продължителен дефицит на цинк, може да се отключат определени заболявания. Не е задължително те да се проявят точно при вас, но науката свързва появата на тези болести с ниски нива на минерала в организма. Ще изброим някои от тях. Ако страдате от тези здравословни проблеми, може да проверите как са ви нивата на цинк.
- Диабет. Често се установява дефицит на цинк при пациенти с диабет. Затова се смята, че недостигът на цинк има провокиращ фактор за заболяването. Известна е връзката на минерала с чувствителността на клетките към инсулин. При липси те не успяват да разпознават така важния за транспортирането на глюкозата хормон (инсулин). Тук трябва да споменем и две други състояния – метаболитен синдром и инсулинова резистентност, които също имат връзка с установяване на недостатъчно цинк в организма.
- Автоимунни заболявания. Недостигът на цинк пречи на имунната система да работи правилно. Понякога нейните клетки започват да атакуват собствения организъм и това води до пораждането на автоимунни процеси.
- Зрителни проблеми. Освен че зрението може да се влоши драстично, включително размазано виждане и лошо зрение по тъмно, хората с дефицит на цинк са по-склонни да развият дегенерация на макулата.
- Безплодие. Невъзможността за забременяване или за оплождане много често се свързва с недостатъчно цинк в организма. Част от лечението на безплодие е именно увеличен прием на цинк.
- Импотентност. Слаба ерекция, липса на либидо – това са проблеми, които все може да се свързват с дефицит на цинк. Установено е, че недостигът на цинк води и до недостиг на тестостерон, който е така важен за половата и репродуктивна функция на мъжа.
- Депресия. Това психично разстройство се свързва с недостиг на цинк в организма. Минералът е нужен за синтеза на допамин и други невротрансмитери, които са важни за постигането на усещане за щастие и удовлетворение.
Лабораторни изследвания при симптоми на цинков дефицит
Най-сигурният начин за установяване на дефицит на цинк е чрез лабораторни изследвания. Най-често провежданите тестове са кръвни изследвания за нивото на минерала. Взима се венозна кръв на гладно, като е важно в момента на теста и поне седмица преди това да не сте приемали препарати с цинк. В противен случай резултатите няма да са достоверни. Паралелно с изследването на цинк лекуващият лекар може да назначи пълна кръвна картина, както и тестове за нивата на други микроелементи.
Втори метод за тестване на количеството цинк в организма е чрез изследване на съдържанието на цинк в урината. Добре е този тест да се комбинира с тестване и на серумния цинк (в кръвта), тъй като така получените данни дават по-добра представа за евентуалния дефицит на цинк.
Има и още един метод за установяване на цинков дефицит или пък напротив – излишък на цинк. Това е чрез тест на съдържанието на минерала в косъм от косата.
При установяване на недостиг на цинк се препоръчва допълнителен прием на цинк за известен период от време. Хубаво е след лечението да се направи повторен кръвен анализ (който се смята и за най-благонадеждният тест за установяване нивата на минерала). Така може да се проследи доколко ефективен е бил увеличеният прием на цинк и също – да се предотврати предозиране.