Знаете ли, че от здравето на храносмилателната система зависи имунитетът ни, усвояването на хранителни вещества, метаболизмът, психоемоционалният баланс, видът и здравето на кожата, както и много други процеси, свързани с благосъстоянието на човека? А храносмилателната система може лесно да бъде разстроена под въздействието на различи фактори. Например – поради цинков дефицит. Този микроелемент е ключов за здравето на храносмилателната система и за усвояването на хранителните вещества.
Какво е значението на цинка за чревната лигавица?
Червата ни са покрити със защитен лигавичен слой, който изпълнява изключително важни функции. От една страна, тя предпазва чревните клетки от въздействието на вируси, бактерии, паразити, несмляна храна и други патогени, които могат да предизвикат чревно възпаление и диария. От друга страна, защитава голяма част от имунните клетки, които живеят в червата – под самата лигавица. Тази лигавична „бариера“ гарантира добро здраве на чревната стена, която трябва да е едновременно предпазена, но и достатъчно (но не твърде) пропусклива – за да преминават хранителните вещества, необходими на организма за генерирането на енергия и за всички останали нужди на тялото.
За регулирането на чревната пропускливост и за нормалното състояние и функция на чревната лигавица огромно значение има цинкът. Ако той не достига, има опасност от развитието на състоянието пропускливи черва, при което частици несмляна храна и токсини може да преминат в кръвообращението и да предизвикат възпаление. Освен това лигавицата няма да е достатъчно здрава, за да защитава чревната стена и да гарантира правилната й работа.
Недостигът на цинк нарушава усвояването на хранителни вещества, което засяга цялостното здраве. Възпрепятствана е дори абсорбцията на самия цинк, което води до дефицити. И обратното – при наличието на достатъчно цинк се подобрява усвояването на хранителни вещества, което носи много ползи за организма.
Цинк и производството на ензими – как влияе върху усвояването на хранителни вещества
Храносмилателните ензими са важни протеини, които са необходими за разграждането на консумираната храна до по-малки по размер молекули, които може да преминат през чревната стена в кръвния поток. Когато производството им е нарушено, процесът на храносмилане и на усвояване на хранителни вещества също е нарушен.
Синтезът на храносмилателни ензими зависи от нивата на цинк. Ако те са по-ниски, ще се поучи недостиг на ензими и ще пострада разграждането на храната – особено това на протеините. Разграждането на въглехидратите и мазнините също би било затруднено. Резултатите са подуване на корема, стомашно неразположение, намалено усвояване на хранителните вещества.
Цинк за възстановяване здравето на червата
Здравето на лигавицата на червата може да бъде влошено понякога дълготрайно поради различни причини. Цинкът има важната способност да подпомага и ускорява възстановяването на червата, като регенерира клетките, които покриват чревния тракт. Минералът гарантира по-бързото лечение на възпаления и раздразнения, а при лезии и язви – по-лесно и успешно заздравяване. Затова цинкът се използва за лечението както на краткотрайни храносмилателни проблеми, така и при хронични проблеми с храносмилането.
При боледуване от диария минералът намалява симптомите и възстановява пълноценното усвояване на хранителните вещества, като така предотвратява слабост, загуба на енергия, дефицити на витамини, минерали и други компоненти. Играе много важна роля и за възстановяването на имунитета на червата, който може да е отслабен след боледуване. Така подкрепя организма за предотвратяване на нови чревни инфекции и за повишаване на съпротивата при вирусни заболявания.
Цинк в полза на чревния микробиом за по-добро храносмилане
Чревният микробиом представлява съвкупността от всички микроорганизми, които се намират в червата – бактерии, гъбички, вируси и други обитатели на червата. Сред тях има много полезни бактерии, някои от които са необходими за разграждането на храната и за правилното усвояване на хранителните вещества. Други са важни за синтеза на витамини и други елементи. При дисбаланс в чревния микробиом храносмилането страда и се появяват симптоми като диария или запек, алергии, възпаления и др.
Поддържането на чревния микробиом в баланс се осъществява с помощта на цинка. Той е важен за запазването на баланс между полезните и болестотворните бактерии в червата. Цинкът има способността да потиска разпространението на патогените и да насърчава размножаването на полезните бактерии. Така се поддържа пълноценното функциониране на храносмилателната система и правилното усвояване на хранителни вещества.
Значението на цинка за производството на стомашна киселина
Нормалното отделяне на стомашна киселина е много важно за поддържането на здрава стомашна лигавица и за разграждането на хранителните вещества. Цинкът предпазва от твърде обилно или твърде оскъдно производство на стомашна киселина. Той регулира количеството на киселината и го поддържа стабилно.
Потискането на увеличената секреция (свръхсекреция) на стомашна киселина е полезно при рефлукс и при други заболявания с повишена киселинност. А стимулирането на производството на стомашна киселина е важно за разграждането на протеините и за усвояването на някои хранителните вещества (желязо, калций, витамин В12 и др.).
При ниски нива на цинк нарушенията в синтеза на стомашна киселина са често явление. Затова в такива случаи се препоръчва допълнителен прием на цинк с цел подобряване на усвояването на хранителните вещества и предотвратяване на дефицити.