Понякога раните може да зарастват по-бавно – случвало ли ви се е? Трудно зарастващи рани е възможно да имате при недостиг на цинк. Това е много характерна особеност при дефицит на минерала. Той участва в регулирането на всяка фаза от зарастването на рани. Активен е при възстановяването на клетъчната мембрана, в коагулацията, при възпалението и имунната защита, за повторното епителизиране на тъканите, ангиогенезата и образуването на белези. Недостатъчни нива на цинк нарушават всички тези процеси.
Ето повече информация за цинка и ролята му в регенерацията на кожата и зарастването на рани.
Как зарастват раните?
Обикновено не се замисляме за процеса на зарастване на рани. А той е дълъг и сложен и се състои от множество фази, които се припокриват една с друга. Това е естествен отговор на организма при нараняването на тъкани.
Първоначално при появата на нараняване основна цел е да се намали и спре кървенето. Образува се кръвен съсирек от фибрин и фибронетин, който позволява да се отделят и трупат на мястото на раната множество възпалителни клетки. Тяхната роля е да убиват бактериите и така да защитават раната. По-късно нови клетки запълват временната матрица на мястото на нараняването и се създава нова тъкан. Използва се много новосинтезиран колаген, който служи за изграждането на еластични тъкани, върху които след това ще се подредят другите клетки. Последният етап е образуването на белег и възстановяването на кожата, като това може да продължи доста дълго време. Накрая белегът избледнява и почти се заличава (зависи, разбира се, от нараняването и способностите за регенерация на кожата).
Цинкът участва във всички тези етапи и е необходимо нивата му да са достатъчно високи, за да може процесът да протече бързо и успешно.
Клетъчно делене и цинк
Цинкът е ключов за клетъчното делене и клетъчния растеж. Благодарение на неговото действие на мястото на увредената тъкан започва активно регенериране на клетките. Докато то протича, цинкът се грижи за стабилността на клетъчната мембрана, за синтеза на РНК и за успешната репликация на ДНК. Това е важно, защото правилното делене на клетката зависи от точната репликация на генетичния материал. Освен това при клетъчното делене цинкът предотвратява клетъчни мутации, като за това допринасят и способностите му да защитава тъканите от вредни въздействия. В допълнение – той стимулира производството на колаген, което е много важно за образуването на колагенови клетки и нови тъкани.
При недостатъчно цинк в организма клетъчното делене се забавя и нарушава. Това се отразява неблагоприятно върху регенерацията на тъканите и зарастването на рани. Много възможно е да се появят инфекции, което допълнително възпрепятства възстановяването на кожата и тъканите.
Цинкът подкрепя имунната система при зарастването на рани
Много ценно е имуномодулиращото действие на цинка при зарастването на рани и при регенерацията на увредените тъкани. Цинкът стимулира имунните клетки да пазят раната от инфектиране с бактерии, защото всяка инфекция създава опасност за цялостното здраве и възпрепятства оздравителния процес. Едновременно с това ограничава имунната реакция, за да не се развие твърде тежко възпаление.
Цинкът стимулира особено важната апоптоза, необходима за ‘почистването’ на тъканите от стари и увредени клетки. Тя се осъществява с помощта на имунните клетки макрофаги и неутрофили. Този процес се нарича клетъчна смърт, която е естествен физиологичен процес и в случая със зарастването на раните ограничава възможностите за инфектиране и ускорява регенерирането.
Антиоксидантни функции на цинка и значение за регенерацията на тъкани
При регенерирането и зарастването на рани антиоксидантната защита на цинка е много важна. Той ограничава оксидативния стрес в раната, който би могъл да навреди в процеса на образуване на нови клетки. Намалява също и оксидативното увреждане на околните тъкани, което може да се развие в етапа на възпаление по време на зарастването на раната. Така помага за по-бързото зарастване на увредените участъци и за изграждането на нови тъкани.
Също така цинкът е отговорен за производството на ензима супероксид дисмутаза, който участва в преобразуването на супероксидните радикали в по-малко вредни и реактивни форми.
Прием на цинк за по-бързо зарастване на рани
За осигуряването на достатъчно цинк за регенерацията и зарастването на рани се препоръчва спазването на балансирана диета и включването на допълнително цинк под формата на лекарство или добавка. Максималната доза цинк, която се смята за полезна при зарастване на рани, е до 40 mg. По-високите нива не биха били благоприятни и може да навредят на заздравяването на раните. Ако се прекали с приема на цинк, може да се получи дисбаланс в нивата на мед в организма, а това не е от полза за зарастването на рани.
Много ефективно е и локалното нанасяне на препарати с цинк по лекарско указание. Така се осъществява директно въздействие върху тъканите и се постига максимален ефект. Съществуват разтвори с цинк за промиване на рани, мехлеми, кремове, гелове, пластири и превръзки с цинк.
Приложението на цинк е подходящо при рани от изгаряне, хронични язви, след хирургична операция, рани при травми, язви при диабет и др.