Недостигът на цинк е доста често срещан – особено по-лекият и умерен дефицит. Това състояние се регистрира много повече в детска възраст, когато нуждите на организма от цинк при детското развитие и растеж са засилени. В този период е много важно да не се допуска цинков недоимък. Ролята на минерала точно тогава е много съществена и дефицитът може сериозно да навреди на процесите при детското развитие и растеж.
Повече цинк още по време на бременността
Нуждите от минерала за детето се отчитат още по време на бременността. Цинкът е необходим за правилното развитие на плода и формирането на клетките, органите и системите. За да може бебето да достигне достатъчно бързо здравословно тегло и ръст преди раждането, е нужно майката да приема повече цинк чрез хранене и чрез допълнителен прием. Ниското тегло при раждане е основен риск за повишена заболеваемост и смъртност при новородените. Затова не бива да се допуска. По-високите дози цинк по време на бременност ще гарантират успешна клетъчна репликация и развитие на имунния отговор, което е изключително важно за новороденото. Металът е необходим още за синтеза на ДНК и на РНК.
По време на кърменето също се отчита огромното значение на цинка за детското развитие. Майчиното мляко е основен източник на всички хранителни вещества, включително цинк (особено когато детето се отглежда все още само на майчина кърма). В кърмаческия период бебето трябва да получава достатъчно високи количества от минерала, защото точно в този етап се случва най-бързото нарастване на ръст и тегло в човешкия живот. Допълнителният прием на метала е много полезен в този момент. Според проучване на Castillo – Duran бебетата с ниско тегло при раждане, но приемащи добавки с цинк, показват значително нарастване на тегло и височина през първите шест месеца от живота.
Защо е нужен повече цинк при детското развитие и растеж?
В периода на бурно израстване в ранна детска възраст цинкът играе ключова роля. Микроелементът е важен за развитието на детето на всички нива. Той е отговорен за клетъчното делене, клетъчния растеж и за производството на множество ензими, необходими за различни процеси в тялото. Необходим е за правилното двигателно развитие и активност, за нарастването на органите и правилното им функциониране.
Цинкът участва в синтеза и регулирането на функцията на хипоталамусните хормони, като основно е свързан с производството на растежни хормони и растежни стимуланти. Затова е от главно значение за израстването на детето на височина. Регулира още хормоните на хипофизата и на половите жлези. Последното е от значение за юноши в период на полово развитие и растеж. От цинка и нивата му зависи развитието и узряването на яйцеклетките при момичетата, както и производството на тестостерон и узряването на сперматозоидите при момчетата. Затова тези процеси могат да бъдат засегнати, ако стойностите на метала в организма са ниски.
Цинкът е ключов фактор за развитието на мозъка и има отношение както към неговата структура, така и към неговата функция. Затова от нивата му зависи невропсихологическото функциониране на детето и свързаните с това процеси, както и адаптивността към нова среда, натоварване, стрес и промени.
Симптоми на цинков дефицит при деца
Още при новородените с ниско тегло и ръст може да се подозира недостиг на цинк. Понякога се наблюдават тежки диарии, които може сериозно да застрашават здравето. По-бавният растеж и забавеното развитие в по-късна детска възраст също са признаци на цинков недостиг.
Ако детето боледува по-често от другите деца и прекарва инфекциите по-тежко, това може да е сигнал, че не му достига цинк. Имунната система не може да работи добре при липса на минерала и затова детето е по-податливо на зарази и бактерии.
В процеса на полово съзряване също може да се забележат симптоми на недостатъчен прием на цинк. Например при късно настъпила менструация, късно развитие на половите белези, късен пубертет. В юношеска възраст при недостиг на цинк може да се развие много тежко акне с възпаления на кожата и риск от белези.
Променен вкус и мирис (намалени усещания) също са сред симптомите на недостиг на цинк при деца. Наблюдават се и различни психоемоционални изяви – дефицит на вниманието, поведенчески проблеми, дефицит в краткосрочната памет и пространственото учене.
Рискове при недостиг на цинк при деца и подрастващи
Липсата на цинк при деца може да отключи поредица от здравословни проблеми. Някои от тях е възможно да станат хронични и сериозно да навредят на здравето и благосъстоянието на детето в процеса на растеж и развитие.
Рисковете се свързани със загуба на тегло, забавяне на растежа, отслабена устойчивост към инфекции, повишена склонност към алергии, опасност от активиран на автоимунни процеси. По-чести срещани са болести на храносмилателната система, диарии, инфекции на долните дихателни пътища, кожни заболявания. Отчита се забавено когнитивно развитие или когнитивни ограничения, което е сериозен проблем в обучението и интелектуалното развитие на детето. В тази връзка се споменава и още един риск – от дефицит на вниманието и дефицит на активността.
Във връзка с нарушенията на вкус и мирис може да се наблюдава загуба на апетит и склонност към анорексия. Недохранването, от своя страна, допълнително може да понижи стойностите на цинк в организма.
От друга страна, доказано е, че лекарствата с цинк могат да предотвратят тези усложнения и да предпазят децата от рискове поради дефицита на цинк. Необходимо е адекватно определена доза и по-дългосрочен прием.