Имунната ни система е тази, която се бори с инфекциите, вирусите, бактериите и помага по-бързо да оздравеем. Тя невинаги е достатъчно силна, за да се справи с тази сложна задача. Тогава има нужда от подкрепа и най-добрият метод за това е приемането на повече цинк.
Ако не знаете каква е ролята на минерала и как той помага в борбата с инфекциите, сега ще ви разкажем.
Цинк и имунна система – каква е връзката между тях?
Цинкът е минерал и е ключов микроелемент в човешкия организъм. Участва в много и различни процеси и е изключително нужен за правилната работа на имунната система.
Цинкът и имунната система са свързани в множество аспекти:
- Цинкът подпомага кожата и клетките, които покриват нашите органи, да предотвратят навлизането на болестотворни вещества и бактерии, като по този начин ни защитава от патогени;
- Цинкът поддържа нормалното функциониране на костния мозък и тимуса, в които се случва генерирането на различните видове имунни клетки, отговорни за имунната защита;
- Цинкът е отговорен за нормалното развитие и функциониране на клетките, които участват в изграждането на неспецифичния имунитет;
- Цинкът регулира активността на имунната система, като подсилва слабата имунна реакция и нормализира прекалено реактивния имунен отговор;
- Цинкът регулира работата на имунната защита срещу туморни клетки и така предпазва тялото от онкологични заболявания.
Това е само малка част от ролята на цинка за поддържане на добро здраве и правилно функционираща имунна система в човешкия организъм. Но да разгледаме връзката на цинка и инфекциите по-подробно.
Цинкът и ролята му при борбата с инфекциите
За да преодоляваме инфекциите безпроблемно или изобщо да не ни поразяват, се нуждаем от достатъчно високи нива на цинк. Ако имаме липса на минерала, тялото ни трудно ще се бори с инфекции. Известно е, например, че при хора с цинков дефицит тимусът (органът, в който се произвеждат Т-клетките на имунната система, които се борят с инфекциите) е атрофирал и на практика почти не съществува. Това означава, че той не произвежда достатъчно имунни клетки, които да противодействат на инфекциите. Затова хората с ниски нива на цинк са с по-висок риск от вирусни, бактериални и гъбични инфекции.
Високите нива на цинк и имунната система са свързани с гарантиране на правилно функциониране на макрофагите – това са ключови бели кръвни клетки, които са способни да поглъщат патогените и да изпращат сигнали за набиране на други клетки-борци срещу инфекциите. Това означава по-бързо преодоляване на инфекцията. Връзката между цинка и имунната система при борба с инфекцията е категорично доказана чрез множество изследвания. Според едно от тях приемът на повече цинк може да намали продължителността на инфекцията с цели 33 процента.
Има и друг аспект на свързаността между цинка и имунната система. Т.нар. цитокинова буря, която при някои хора се получава в резултат на неадекватна свръхреакция на имунната система по време на инфекция и особено след сепсис. Установено е, че ако боледуващият няма достатъчно цинк в момента на протичане на инфекцията, последствията включват именно прекомерно възпаление, опасност от свръхпроизводство на цитокини и трудно възстановяване. В случая цинкът е полезен, защото спира действието на определени протеини и нормализира имунния отговор, като така предпазва от излишното възпаление.
Ролята на цинка като антиоксидант също е от голяма важност за поддържането на добра имунна система. Минералът действа антиоксидативно в дългосрочен план, като така предпазва клетките и стабилизира имунната система. Намалява действието на оксидативния стрес
Цинкът и неговото действие като естествен антибиотик
Особено важно е значението на цинка за борбата с бактериалните инфекции, които са опасни и създават предпоставки за тежки усложнения. Обикновено за лечението им се използват антибиотици. Приеман превантивно, цинкът може да предотврати бактериална инфекция или да подпомогне лечението й, тъй като действа като естествен антибиотик.
Цинкът проявява широкоспектърни антимикробни действия, като така противодейства на растежа на различните видове бактерии и гъбички. Именно заради широкия си спектър на действие, цинкът засяга много бактериални щамове, като пречи на различни клетъчни процеси и потиска бактериалния растеж. Освен това чрез антибактериалното си и противовъзпалително действие цинкът подобрява здравето на стомашната и чревна лигавица, като унищожава патогените и възстановява баланса.
Ако приемате антибиотик обаче, е необходимо да вземате двата препарата по различно време. Добре е да има няколко часа разстояние между приема на цинк и антибиотика.
Приемът на цинк и имунната система по време на инфекции
Не е достатъчно да разчитате само на цинка от храната, ако искате да се преборите по-успешно с инфекция и да предотвратите усложнения. При заразяване с вирус, бактерия или гъбички трябва веднага да вземете допълнителна доза цинк и имунната система веднага ще усети мощна подкрепа. Цинкът на таблетки може да се съчетава с витамин С за още по-ефективно действие.
Още при първите симптоми приемете цинк за борба с инфекцията, като пиете минерала всекидневно до пълно излекуване и дори за известно време след това. Така ще си гарантирате по-кратко боледуване, по-мощно производство на имунни клетки срещу инфекцията, по-успешно предотвратяване на вторични инфекции. Минималната препоръчителна доза за възрастни в този период е 13 mg, но малко по-високи концентрации са по-ефективни.